Czy wiesz jak wejść na kajak przed spływem kajakowym ?

W przypadku pełnych pokładów uchwyty do wciągnięcia się, zwykle umieszczone są na ścianach działowych, stanowiąc wygodne punkty zaczepienia.
Pływak wiosłowy jest kolejnym urządzeniem do samodzielnego ratowania. Jest to w zasadzie urządzenie wypornościowe (nadmuchiwane lub wykonane z pianki) przeznaczone do zamocowania na jednym końcu wiosła.
Drugi koniec wiosła można następnie tymczasowo przymocować do kajaka za pomocą paska ratunkowego, w wyniku czego kajak ustabilizuje się podczas ponownego wejścia. Pływaki wiosłowe są standardowym wyposażeniem w wąskich, wywrotnych kajakach morskich, ale mogą być również skutecznie używane na bardziej stabilnych łodziach, takich jak rekreacyjne pełne i nadmuchiwane kajaki.
Paski ratownicze bezpiecznie utrzymują wiosło w pozycji za kokpitem, pozwalając na jedną z najbardziej stabilnych metod ponownego wejścia na pokład.

Taśmy można łatwo dopasować do różnych szerokości ostrzy łopatek.


Istnieje kilka doskonałych technik ponownego wejścia na łódź bez mocowania wiosła do łodzi (patrz YouTube), ale moim zdaniem najlepszą i najłatwiejszą metodą jest zabezpieczenie wiosła za pomocą urządzenia blokującego, takiego jak pas ratunkowy.
Elastyczne liny, powszechnie spotykane na pokładach rufowych większości kajaków morskich, są często używane do przytrzymywania wiosła podczas ponownego wejścia na pokład wiosłowy, ale nie są zbyt bezpieczne i pozwalają wiosłom łatwo odchylić się od pozycji wyjściowej. Ratownicze pasy z pływakiem są łatwe w użyciu, pewnie trzymają wiosło i umożliwiają użycie obu rąk podczas ponownego wejścia na łódź.
Spójrzmy teraz na kajaki wypoczynkowe. Podczas gdy kajaki turystyczne i nadmuchiwane są jednymi z najłatwiejszych do ponownego wejścia, rekreacyjne kajaki z miejscem do siedzenia wewnątrz kadłuba, zwłaszcza tandemy z dużymi kokpitami, mogą być dość trudne do samodzielnego ratowania się.

Z powodu ich dużych otwartych kokpitów i minimalnych, czasami nieobecnych, przegród, łodzie te mogą pobierać tonę wody podczas wywrócenia się do góry dnem.

W rezultacie po wyprostowaniu siadają bardzo nisko w wodzie.
Intuicyjnie może się to wydawać czymś dobrym, ponieważ można by pomyśleć, że nie będą mieli tak daleko, aby dostać się na łódź. Rzeczywistość jest jednak taka, że zalany wodą kajak jest bardzo niestabilny i może być frustrująco trudno utrzymać go w pozycji pionowej. Być może jest to jeden z powodów, dla których zabudowany kajak z siedziskiem na kadłubie zyskał tak dużą popularność w ostatnich latach.
Użycie pływaka wiosłowego z parą pasów ratunkowych to świetny sposób na ponowne wejście i samo-ratowanie nawet w przypadku dużego kokpitu, kajaka rekreacyjnego z siedziskiem wewnątrz. Technika ta nie tylko ustabilizuje łódź, ale także pozwoli na utrzymanie kabiny na relatywnie równym poziomie, wyciągając z niej wodę. Szerokie, duże łodzie z kokpitem są zazwyczaj wyposażone w pompę ręczną lub mały wiaderko.
Kajaki mogą szybko przemieszczać wodę. Zastanów się nad eksperymentowaniem z różnymi urządzeniami do cumowania i użyj tego, co najlepiej działa. Zawsze dobrze jest trzymać na pokładzie wiele różnych zaczepów cumowniczych i pamiętać, że należy je wrzucić na łódź! Nie zadziałają, jeśli łódź odpłynie.
Do ponownego wejścia na wąski kajak turystyczny, taki jak kajak morski, pływaki wiosłowe, pasy ratunkowe i strzemiączka ratunkowe mogą być bardzo przydatne. Jak już wspomniano, pływaki wiosłowe są standardowym wyposażeniem bezpieczeństwa kajaków morskich (zwanych również kajakami turystycznymi). Podczas gdy większość kajakarzy opowiada się za opanowaniem co najmniej jednej techniki powrotu do kajaku, faktem jest, że większość ludzi, którzy posiadają kajaki morskie, nie jest w stanie wykonać solidnego powrotu do poprzedniego stanu. Moim zdaniem wszyscy właściciele kajaków turystycznych powinni poważnie zastanowić się nad posiadaniem na pokładzie urządzeń do ponownego wejścia na pokład. Pływak wiosłowy i para pasów ratunkowych. Nawet przy solidnym przewróceniu zawsze możliwe jest wyjście z kokpitu. Dotyczy to zwłaszcza kajakarstwa, gdzie normą jest wyjście z kokpitu w przypadku wywrócenia się do góry dnem.
Większość renomowanych organizatorów turystyki morskiej wymaga, aby na pokładzie ich kajaków były przewożone urządzenia do ponownego wejścia na pokład i wszyscy bylibyśmy mądrzy, gdybyśmy zrobili to samo.
Tak więc, bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kajakarzem, czy nowicjuszem, posiadasz wysokiej klasy łódź lub specjalny model z marketu, możliwość ponownego wejścia na łódź z wody ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Wszyscy powinniśmy znać najlepszą technikę powrotów dla naszego specyficznego statku, praktykować ją często, w różnych warunkach i używać wszelkich narzędzi niezbędnych do szybkiego wykonania zadania.
Opisane powyżej narzędzia do powrotów można znaleźć we wszystkich dobrych sklepach kajakarskich.